This firearm features a black matte receiver finish, a 5-position tactical stock with a pistol grip, and a crossbolt safety.
| Oal | 40" |
|---|---|
| Hand | Right |
| Gauge | 12 Gauge |
| Action | pump |
| Series | USP12T |
| Sights | Blade Front |
| Weight | 7.20 lbs |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 4+1 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length | 20" |
| Chokes Included | Fixed Cylinder |
| Stock Description | 5 Position |
| Barrel Description | Smooth Bore |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Choke Configuration | Fixed |
Specifications
| Manufacturer | HATFIELD GUN CO. |
| Model | PAS12 |
| Caliber | 12 GAUGE |
| Type | SHOTGUN |
| Brand | Hatfield |