The Retay GORDION is a lightweight high performance semi-automatic inertia powered shotgun featuring Retay's Inertia Plus System, Its the world's most advanced inertia action. The Inertia Plus System eliminates misfires by ensuring the system's rotating bolt locks into the chamber under all conditions while at the same time preventing unintended disengagement. Retay's Inertia Plus System ensures that your shotgun will be ready when called upon. The Mara Barrel features an 8mm vented sight rib, TruGlo front bead sight, and set of 5 interchangeable MaraPro choke tubes. Single Pin Removable Trigger Group with generously sized trigger guard milled from solid billet aluminum with milled or wire EDM cut internal components with cross bolt manual safety. A MegaLine ABS fitted hard case with metal hinges, stock fit adjustment shims, sling swivels, gun oil is included.
| Manufacturer | Retay Usa |
| Pricing Unit | GN |
| Model | Gordion |
| UPC | 193212048646 |
| SKU | GORTRBL24 |
| Width | 8.7000 |
| Length | 37.0000 |
| Height | 3.0000 |
| Weight | 10.4000 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Vent Rib Chrome-Lined |
| Barrel Finish | Mossy Oak New Bottomland |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Capacity | 4+1 |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Marapro Chokes |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Drop | 1.45" @ Comb & 2.16" @ Heel |
| Gauge | 12 Gauge |
| Hand | Right |
| Includes | Hard Case |
| Length Of Pull | 14.37" |
| Receiver Finish | Mossy Oak New Bottomland |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Crossbolt/RTS System |
| Search Code | RETAY |
| Series | Turkey |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Similar Items | SGA123 |
| Stock Description | Fixed w/Swivel Studs |
| Stock Finish | Mossy Oak New Bottomland |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Trigger | Removable Trigger System |
| Weight | 6.10 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
Specifications
| Hand | Right |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Weight | 6.10 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | Fixed with Swivel Studs |
| Barrel Description | 24" Deep Bore Drilled, Vent Rib, Chrome-Lined |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Capacity | 4+1 |
| Safety | Crossbolt |
| Trigger | RTS System |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Marapro Chokes |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Barrel Length | 24" |
| Brand | Retay USA |