Small in size but huge on home defense capability, the Model 870 TAC-14 delivers devastating, threat-stopping power to protect your home and family. Featuring legendary Model 870 reliability, a Raptor pistol grip and Magpul M-Lock forend, its powerful personal protection at its absolute shortest, and finest.
- 14" 20 Gauge Cylinder Bore Barrel
- 3" Chamber
- Steel Receiver
- Black Oxide Finish
- Bead Front Sight
- Synthetic Bird's Head Grip
- Magpul M-LOK Forend
- 4 Round Capacity
Remington 870 Tac-14, Pump, 20 Gauge, 3" Chamber, 14" Cylinder Bore Barrel, Black Oxide Finish, Shockwave Pistol Grip, Bead, 4 Rounds, 26.3" Overall Length R81145
Specifications
| Model | 870 |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | Remington |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | R81145 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 4 Rounds |
| Grips | Shockwave Pistol Grip |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Cylinder |
| Finish | Black Oxide |
| Description | 26.3" Overall Length |
| Barrel Length | 14" |