The Remington 870 pump action shotgun has been the standard by which all other shotguns have been judged for over 60 years. With a milled billet steel receiver and twin action bars the Remington 870 Express has a well-earned reputation for ruggedness and dependability. The 870 Express is ideally suited for home or self-defense with an 18.5 barrel, a matte black finish, 6 round magazine, and synthetic stock.
- 18.5" 20 Gauge Barrel, 3" Chamber
- 6+1 Capacity
- Fixed Cylinder Bore
- Steel Receiver with Matte Black Finish
- Bead Front Sight
- Synthetic Stock and Forend
- Twin Action Bars
Remington 870 Tactical, Pump, 20 Gauge, 3" Chamber, 18.5" Barrel, RemChoke, Matte Blued Finish, Synthetic Stock, Bead, 7 Rounds, Right Hand R81100
Specifications
| Model | 870 TACTICAL |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | Remington |
| Color | Blue |
| Manufacturer Part # | R81100 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 7 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | Rem Choke |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 18.5" |