The Loaded Series combines the Standard M1A(TM) with all the goodies you want to take the rifle to the next level. All Loaded models have a medium-weight premium air-gauged National Match barrel for greater accuracy.
- 4.5-5lb 2 Stage Trigger
- National Match Barrel
- National Match Front Sight Blade
- Non-Hooded National Match Rear Aperture
Springfield M1A Precision Adjustable Rifle, Semi-automatic, 308 Win, 22" Carbon Barrel, Fully Adjustable Stock, FDE Finish, 10Rd MP9220
Specifications
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Winchester |
| Brand | Springfield |
| Color | Flat Dark Earth |
| Manufacturer Part # | MP9220 |
| Subcategory | Surplus/Replica Rifles |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 10 Rounds |
| Type of Barrel | Carbon |
| Stock | Archangel Precision |
| TYPE | M1A |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 22" |