The Escort BTS Bullpup offers all the perks of the VTS series shotguns in a more compact, portable package. The Smart Valve Piston will cycle 7/8 oz to 2 oz magnum loads in 2.75" and 3" magnum rounds. The patented design is so reliable that you can mix heavy and light loads in the same magazine without a hiccup. Features a synthetic barrel cover, Hatsan's patented ThermoDefend technology that absorbs and dissipates heat; reversible charging handle offers the ability for ambidextrous operation; soft rubber pistol grip; one-piece carry handle sight can be replaced with the included flip-up sights for a lower profile or when using mounted optics and Picatinny rail. Includes extended cylinder bore choke brake, full and improved cylinder flush-mount chokes and two 5rd magazines.
| Oal | 28.80" |
|---|---|
| Hand | Ambidextrous |
| Gauge | 12 Gauge |
| Action | semi-auto |
| Sights | Adjustable Front |
| Weight | 8.10 lbs |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 5+1 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Barrel Length | 18" |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder |
| Stock Description | Adjustable |
| Barrel Description | Steel |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
Specifications
| Manufacturer | HATSAN ARMS COMPANY |
| Model | ESCORT |
| Caliber | 12 GAUGE |
| Type | SHOTGUN |
| Brand | Escort |