The M1A Tanker combines paradigm-shifting defensive features like a tritium-powered front night sight and ghost ring rear aperture with the inimitable timeless appeal of quality stained walnut. The 16.25"" carbon steel barrel features a 1:11"" right hand twist and six-groove precision rifling, and the whole package comes in at less than 9 lbs. With the compact yet powerful M1A Tanker you'll always have enough gun.
- Walnut Stock
- Adjustable Sights
- XS Sight with Tritium Insert
Springfield M1A Tanker, Semi-automatic, 7.62X51/308 Winchester, 16.25" Parkerized Barrel, Walnut Stock, Right Hand, 1 Mag, 10Rd, XS Sight Post with Tritium Insert, Weighs 8.75lbs AA9622
Specifications
| Model | M1A Tanker |
| Caliber | 308 Winchester |
| Brand | Springfield |
| Accessories | 1 Magazine |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | AA9622 |
| Subcategory | Surplus/Replica Rifles |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 10 Rounds |
| Stock | Walnut |
| TYPE | M1A |
| Finish | Parkerized |
| Barrel Length | 16.25" |