Chiappa Firearms is the Italian group specialized in the production of firearms and today one of the most important world leaders in the sector.
- Checkered Stock
- Bead Front Sight
- Barrel Threaded for Choke Tubes
Charles Daly 101, Single Shot Shotgun, 28 Gauge, 3" Chamber, 26" Barrel, Matte Finish, Black, 1 Round, Fiber Optic Front Sight, Synthetic Stock 930.383
Specifications
| Model | 101 |
| Caliber | 28 Gauge 3" |
| Brand | Charles Daly |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 930.383 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Single Shot |
| Capacity | 1 Round |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Barrel Length | 26" |