The Charles Daly 601 Semi-Auto Shotgun has the premium features shooters expect from top-of-the-line shotguns. They use a gas operating system for consistent and solid performance. The chrome-lined chambers and bores guarantee longevity, easy cleaning and help protect these critical areas from corrosion.
- Checkered Synthetic Stock in Mossy Oak Country DNA
- Fixed Fiber Optic Front Sight
- 6Lbs
- Aluminum Receiver, Steel Barrel
- Flat Dark Earth Cerakote Receiver & Barrel
Charles Daly 601 Turkey, Semi-automatic, 12 Gauge, 3" Chamber, 24" Vent Rib Barrel, Mossy Oak Camo Finish, Synthetic Stock, Fiber Optic Front Sight, 4 Rounds, Includes 3 Choke Tubes - M, F, XXF 930.334
Specifications
| Model | 601 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Charles Daly |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 930.334 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 24" |