The Charles Daly Defense N4S Bullpup Shotgun features a 18.5 inch barrel with a Modified Beretta/Benelli Mobil Choke, chambered in 3 inch 12-gauge. It has front and rear flip up sights and comes with a 5 round magazine.
- Type of Gun: Shotgun
- Caliber: 12GA-3
- Action: Semi-Auto
- Barrel Length: 18.5" (470 mm)
- Chokes: Beretta/Benelli Mobil Choke Thread MC-1 (M)
- Capacity: 5+1
- Feed In: Magazine
- Grips: Synthetic Pistol Grip
- Stock: Synthetic
- Forend: Synthetic
- Front Sight: Flip Up
- Rear Sight: Flip Up
- Safety: Manual
- Length: 30
- Material: Aluminum Receiver, Steel Barrel
- Finish: Black
- Extraction: Auto Ejection
Charles Daly N4S, Semi-automatic, Bullpup, 12 Gauge, 3" Chamber, 18.5" Barrel, Matte Finish, Black, Front/Rear Flip Up Sights, 5 Rounds, 1 Magazine/Benelli)- M 930.318
Specifications
| Model | N4S |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Charles Daly |
| Accessories | 1 Magazine |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 930.318 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Front/Rear Flip Sights |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| TYPE | Bullpup |
| Chokes | 1 Choke Tube |
| Barrel Length | 18.5" |