The Charles Daly 301 Shotgun is a pump action shotgun that features interchangeable choke tubes, letting the shooter have multiple pattern options. This Turkey model features a 28"" vent rib barrel, fiber optic front sight, 3 choke tubes (Beretta/Benelli pattern) and a synthetic stock finished in True Timber Prairie camo.
- Type of Gun: Shotgun
- Caliber: 12GA-3
- Action: Pump-Action
- Barrel Length: 28 (711 mm)
- Chokes: Beretta/Benelli Mobil Choke Thread MC-3 (IC,M,F)
- Capacity: 4+1 Rounds
- Feed In: Magazine Tube
- Stock: Checkered Synthetic - TrueTimber Prairie
- Forend: Checkered Synthetic - TrueTimber Prairie
- Front Sight: Fixed Fiber Optic
- Safety: Manual
- Material: Aluminum Receiver, Steel Barrel
- Finish: Flat Dark Earth Cerakote Receiver & Barrel
- Extraction: Auto Ejection
- Finish: Black
Charles Daly 301 Turkey, Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 28" Vent Rib Barrel, Steel, Flat Dark Earth Cerakote, Synthetic True Timber Prairie Camo Stock, Fiber Optic Front Sight, 4 Rounds, Includes 3 Choke Tubes (Beretta/Benelli)- F,M,IC 930.314
Specifications
| Model | 301 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Charles Daly |
| Color | TrueTimber Prairie |
| Manufacturer Part # | 930.314 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Action | Pump |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Cerakote |
| Barrel Length | 28" |