Charles Daly is one of the oldest names in shooting sports, offering a range of quality Hunting, Sporting, Target and Home Defense firearms. The 101 single shot features a receiver mounted Picatinny rail and fiber optic front sight. The 20"" barrel is threaded for use with Beretta/Benelli Mobil Choke Tubes (MC-1 XXtra Full included).
- Caliber: 12GA-3
- Action: Break Open
- Barrel Length: 20
- Chokes: Beretta/Benelli Mobil Choke Thread MC-1 (XXF)
- Capacity: 1
- Feed In: Manual
- Trigger System: Single
- Stock: Checkered Synthetic
- Forend: Checkered Synthetic
- Front Sight: Fixed Fiber Optic
- Rear Sight: Picatinny Rail
- Safety: Manual
Charles Daly 101 Single Barrel Shotgun, Single Shot, 12 Gauge 3" Chamber, 20" Barrel, Matte Finish, Black, MC-1XXF Beretta/Benelli Mobil Choke Pattern, Synthetic Stock, Fiber Optic Front Sight, 1 Round 930.269
Specifications
| Model | 101 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Charles Daly |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 930.269 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Single Shot |
| Capacity | 1 Round |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 20" |