The Charles Daly 601 Semi-Auto Shotgun has the premium features shooters expect from top-of-the-line shotguns. They use a gas operating system for consistent and solid performance. The chrome-lined chambers and bores guarantee longevity, easy cleaning and help protect these critical areas from corrosion.
- Checkered Synthetic Stock in Mossy Oak Obsession
- Fixed Fiber Optic Front Sight
- Aluminum Receiver, Steel Barrel
- Flat Dark Earth Cerakote Receiver & Barrel
Charles Daly 601 Field, Semi-automatic, 20 Gauge, 3" Chamber, 22" Vent Rib Barrel, Mossy Oak Camo Finish, Synthetic Stock, Fiber Optic Front Sight, 5 Rounds, Includes (3) Choke Tubes - IC, M, F 930.231
Specifications
| Model | 601 |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | Charles Daly |
| Color | Camo |
| Manufacturer Part # | 930.231 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Barrel Length | 22" |