The 1887 lever-action shotgun is considered to be the first successful repeating shotgun. The Chiappa Firearms 1887 is a faithful reproduction of this classic firearm. The 1887 utilizes the design of the original solid lever that includes an innovative internal safety. Featuring a European walnut stock and forearm and color case finished receivers, the 1887 is as beautiful as it is functional.
- Hand Oiled Walnut Stock and Forend
- Color Case Receiver/Blued Barrel
- 9Lbs
- 2.75" Chamber
Chiappa Firearms 1887, Lever Action Shotgun, 12 Gauge, 2.75" Chamber, 22" Barrel, Hand Oiled Walnut Forend and Stock, 5 Rounds, Right Hand 930.000
Specifications
| Model | 1887 |
| Caliber | 12 Gauge 2.75" |
| Brand | Chiappa |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 930.000 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Hand | Right Hand |
| Action | Lever |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 2.75" |
| Stock | Wood |
| Finish | Color Case Hardened |
| Barrel Length | 22" |