Ideal for small-statured shooters, the Redhead Premier Reduced Length has a shorter length of pull (13"" instead of 14.5"") as well as shorter 24"" barrels. Only available in 20 gauge, it has all of the quality features expected of a Redhead Deluxe including auto ejectors, Turkish walnut stock, single selective trigger and chrome-lined barrels finished in weather-hardy black chrome. Add to that the unparalleled craftsmanship and reliability and you'd be hard-pressed to find a better compact shotgun, especially for the price!
- Auto ejectors
- Turkish walnut stock
- Single selective trigger
CZ Redhead Premier Reduced Length, 20 Gauge, 3" Chamber, 24" Barrel, Silver Finish, Walnut Stock, 2 Rounds 06469
Specifications
| Model | Redhead Premier |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | CZ |
| Color | Silver |
| Manufacturer Part # | 06469 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Over/Under |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Stock | Walnut |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Barrel Length | 24" |