The Redhead Premier Target is assembled like the standard Redhead Premier but with a different purpose in mind. This over/under has been designed to crush clay targets, plain and simple!
- Extended Chokes
- 10mm Stepped Rib
- Monte Carlo Stock
- Laser-Cut Checkering
CZ Redhead Premier Target, Over/Under, 12 Gauge, 3" Chamber, 30" Barrel, Silver Finish, Walnut Stock, 2 Rounds 06459
Specifications
| Model | Redhead Premier |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | CZ |
| Color | Silver |
| Manufacturer Part # | 06459 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Over/Under |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Stock | Walnut |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Barrel Length | 30" |