The Sharp-Tail Coach is a more modern coach gun than CZ's wildly popular Hammer Coach. With a mechanical trigger, manual safety and single extractor, its 20 in. barrels are cylinder bore and will chamber 2-3/4 or 3 in. shells. It comes equipped with a walnut stock and color case hardened finish.
- Black Hard Chrome Finish
- Mechanical trigger
- Cylinder Bore
CZ Sharp-Tail Coach, Side by Side, 12 Gauge, 3" Chamber, 20" Barrel, Color Case Hardened Finish, Walnut Stock, 2 Rounds 06417
Specifications
| Model | Coach |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | CZ |
| Color | Color Case Hardened |
| Manufacturer Part # | 06417 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Side-By-Side |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Walnut |
| Chokes | Fixed Cylinder |
| Finish | Color Case Hardened |
| Barrel Length | 20" |