The updated version of CZ's traditionally-styled Bobwhite, the G2 gets a CNCed receiver and modern internals that slim the action while increasing longevity and reliability.
- Double triggers
- English-style straight grip
- Black chrome finish will resist rust much better than a blued gun
CZ Bobwhite G2, Side-By-Side, 20 Gauge, 3 Chamber, 28" Chrome Lined Barrel, Black, Wood Stock, 3" Chamber, 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C, Double Trigger, 2 Round, Bead Front Sight 06391
Specifications
| Model | Bobwhite |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | CZ |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 06391 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Side-By-Side |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Chrome Lined |
| Stock | Wood |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Barrel Length | 28" |