Built on the enhanced soft-recoiling CZ 712 G3 shotgun, the 720 G3 shotgun smokes clays and tumbles game birds better than autoloaders twice its cost. With a classic sleek look, reduced frame size, and performance driven features, shooters will be able to enjoy versatility and soft shooting nature of the 720 G3 no matter the shooting situation.
- Soft Recoiling Gas Operated System
- Includes Two Quick Change Gas Pistons For Light Or Heavy Loads
- Bead Front Sight
- Oversized Controls
- Includes Cast On/Off & Drop Stock Shims
- Includes 5 CZ Active Extended Chokes (F, IM, M, IC, C)
- Packed In A Premium Lockable Hard Gun Case
- 3" 20 Gauge Chamber
CZ 720 G3, Reduced Length, 13" Length of Pull, Semi-automatic, 20 Gauge, 3" Chamber, 24" Barrel, Matte Chrome Finish, Black, Bead Front Sight, Walnut Stock, 4 Rounds, Includes 5 CZ Active Extended Chokes (F, IM, M, IC, C) 06317
Specifications
| Model | 720 |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | CZ |
| Accessories | 5 Choke Tubes |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 06317 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Walnut |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 24" |