The Drake is built to be the best bang for the buck going when it comes to over/under shotguns. Using the same CNC'ed action and internals as other CZ shotguns, the Drake features extractor operation, single selectable trigger and laser-cut checkering.
- Turkish Walnut Stock & Forend
- Laser-Cut Checkering
- 8mm Flat Vent Rib
CZ Drake Over/Under Shotgun, 20 Gauge, 3" Chamber, 28" Barrel, 5 Choke Tubes - Full, Improved Modified, Modified, Improved Cylinder, Cylinder, Wood Stock 06093
Specifications
| Model | DRAKE |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Brand | CZ |
| Accessories | 5 Choke Tubes |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | 06093 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Action | Over/Under |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Barrel Length | 28" |