Lock in with a Citori 825 Trap over and under shotgun. Features sculpted Grade III/IV checkered walnut buttstock with a raised Monte Carlo comb and semi-beavertail forearm with finger grooves. Engraved low-profile steel receiver with new styling, engraving, and a silver nitride finish. Fire Lite 2 Mechanical Trigger, Inflex II recoil pad, Invector-DS chokes. High-post trap rib.
- Gloss Finish Grade III/IV Walnut Stock with Vertical Grip and Palm Swell
- Monte Carlo Comb
- Semi-Beavertail Forearm with Finger Grooves
- 70/30 Point of Impact
Browning Citori 825 Trap, Over Under Shotgun, 12 Gauge, 2.75" Chamber, 32" Barrels, Nitride Finish, Silver Receiver, Matte Blued Barrels, Walnut Stock, Hi-Viz Pro-Comp Fiber Optic Front and Ivory Mid-Bead Sights, 2 Rounds, Includes 5 Choke Tubes 0183244002
Specifications
| Model | Citori 825 |
| Caliber | 12 Gauge 2.75" |
| Brand | Browning |
| Color | Black, Silver |
| Manufacturer Part # | 0183244002 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Hi-Viz |
| Action | Over/Under |
| Capacity | 2 Rounds |
| Grips | Walnut |
| Chamber | 2.75" |
| Stock | Walnut |
| Finish | Nitride |
| Barrel Length | 32" |