Versatile Citori 825 over and under 12 gauge shotgun tailored for sporting clays and skeet competition. Features all new styling, Fire Lite 2 Mechanical Trigger, enhanced controls, and the Invector-DS choke tube system.
- Low-Post Floating Rib
- Inflex II Recoil Pad
- Fire Lite 2 Mechanical Trigger
- 50/50 Point of Impact
- Tapered Locking Lug and Recess Self-Adjusts
- Gloss Oil Finish Grade III/IV Walnut Stock
Browning Citori 825 Sporting, Over Under Shotgun, 12 Gauge,3" Chamber, 32" Barrel, Nitride Finish, Silver, Matte Blued Barrels, Walnut Stock, Hi-Viz Pro Comp Front with Ivory Mid Bead Sights, 2 Rounds, Includes 5 Choke Tubes (Full, Improved Modified, Modified, Improved Cylinder and Skeet) 0183223002
Specifications
| Model | Citori 825 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Browning |
| Color | Black, Silver |
| Manufacturer Part # | 0183223002 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Hi-Viz |
| Action | Over/Under |
| Capacity | 2 Rounds |
| Grips | Walnut |
| Chamber | 3" |
| Stock | Walnut |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,SK |
| Finish | Nitride |
| Barrel Length | 32" |