Something old, something new... Although replaced by more modern limb and leaf camo patterns, old school bubble camo does an admiral job of breaking up a hunter's outline and concealing them from the eye of game birds. If hydrodipping technology was available during the heyday of the revered Auto-5, maybe you would have seen a shotgun similar to the one on this page but this limited edition creation is as close as they can get to mating a classic camo with a classic shotgun. However, this retro camo, combined with the old school humpbacked design and modern technology of the Browning A5, make for a potent, ultra-reliable shotgun for the pursuit of ducks and geese.
- Composite stock with close radius pistol grip, textured gripping surfaces and is shim-adjustable for length of pull, cast and drop
- 1/4" and 1/2" stock spacers included for length of pull adjustment
- Retro Vintage Tan camo
- Three Invector-DS choke tubes included (F, M, IC)
- Fiber-optic front sight and ivory mid-bead
- Ideal for hunting/sporting clays/turkey
Browning A5 Camo, Sporting Shotgun, Semi-automatic, 12 Gauge 3.5", 28" Barrel, Vintage Tan Camo, Composite Stock, Fiber Optic Sight, 4 Rounds, Invector DS Chokes - Full, Mod, IC, Right Hand 0119082004
Specifications
| Model | A5 |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Brand | Browning |
| Color | Tan, Camo |
| Manufacturer Part # | 0119082004 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3.5" |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Stock | Composite |
| Chokes | Improved Cylinder/Modified/Full Chokes |
| Barrel Length | 28" |