There was a time when just about every shotgun was a piece of artwork. Today, lots of shotguns and rifles are considered working guns. The A5 Ultimate is a working gun for sure, but it does it with a level of artistic panache that few others can match. The differences are clear. It starts with the gloss/rubbed oil-like finish of the walnut stock, followed by the satin finish on the engraved receiver. And then there's the fiber optic front bead, the humpback style receiver, incredible ergo balancing -- and all this is completed by the recoil-operated Kinematic drive system. What a beautiful autoloader.
- Satin nickel receiver finish with brushed accents and scroll engraving pattern that depicts pheasants on the left side and mallards on the right side
- Gloss oil finish Grade III Turkish walnut stock with close radius pistol grip is shim- adjustable for length of pull, cast and drop
- 22 lines-per-inch checkering
- Three Invector-DS choke tubes
- Fiber-optic front sight and ivory mid-bead
- Ideal for hunting/sporting clays
Browning A5 Ultimate, Semi-automatic Shotgun, 12 Gauge 3" Chamber, 26" Blued Barrel, Scroll Engraving, Satin Nickel Finish, Turkish Walnut Stock, Fiber Optic Front Sight, Includes 3 Invector-DS Choke Tubes - F, M, IC, 4 Rounds 0118203005
Specifications
| Model | A5 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Browning |
| Color | Nickel |
| Manufacturer Part # | 0118203005 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Walnut |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Satin |
| Description | Engraved |
| Barrel Length | 26" |