The Tavor TS12 12 gauge shotgun is a gas regulated bullpup shotgun that can be configured for either right or left side ejection and operation. It feeds from one of three magazine tubes which can hold four 3 inch shotgun shells or five 2 3/4 inch shotgun shells. This means that the potential magazine capacity is 15 rounds plus one additional round in the chamber.
- Short Stroke Gas Piston
- 2 Position Gas Regulator
- 3" Chamber
- Reinforced Polymer Stock
IWI US, Inc Tavor TS12, Semi-automatic, Bullpup, 12Ga 3", 18.5" Barrel, Flat Dark Earth, Bullpup, Accepts Beretta Multi Chokes, 5+5+5 Rounds TS12F
Specifications
| Model | Tavor |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | IWI |
| Accessories | Accepts Beretta Multi Chokes |
| Color | Flat Dark Earth |
| Manufacturer Part # | TS12F |
| Subcategory | Bullpups |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 15 Rounds |
| Grips | Polymer |
| Chamber | 3" |
| Stock | Polymer |
| TYPE | Bullpup |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 18.5" |