The Trijicon AccuPoint 5-20x50 riflescope gives tactical shooters, varmint hunters and law enforcement snipers the ability to accurately extend their range in any light. Advanced fiber-optics and tritium aiming-point illumination speeds target acquisition and extends available shooting hours. Dual-illumination system automatically adjusts aiming-point brightness to existing lighting conditions. Manual brightness override allows shooters to easily adjust the reticle to suit their preferences. 30mm tube offers a greater range of mounting options. Rugged, aircraft-quality, hard-anodized aluminum body offers all- weather protection. Unmatched long eye relief protects against the recoil of higher caliber rifles. Easy-to-use external turret controls for windage and elevation adjustment. Side parallax adjuster for enhanced accuracy at long range.
- Variable power
- Battery-free illumination
- Second focal plane
- Waterproof
- Superior quality lenses
- Manual brightness override
Trijicon Accupoint Rifle Scope, 5-20X50mm, Duplex With Green Dot Reticle, 30mm TR23-1G
Specifications
| Model | AccuPoint |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | TR23-1G |
| Subcategory | Scopes & Magnified Optics |
| Size | 30mm |
| Manufacturer Wt | 29.4oz |
| Objective | 50mm |
| Reticle | Duplex With Green Dot |
| Power | 5-20X |
| TYPE | Rifle Scope |
| Finish | Matte |
| Description | Trijicon AccuPoint 5-20x50 Green Dot |
| Brand | Trijicon |