Single Shot comes back to life with this 20"" 12GA Rock Island Armory. Vented Rib barrel with barrel chromed inside, this shotgun can't be beat even before you add the limited lifetime warranty to go with the life of the gun. Two different butt pads come with the single shot for two different length of pulls. The single shot movement has just been reborn.
- Lightweight Polymer Stock
- 1 Round Capacity
- Bead Sight
- 20" Barrel
- Foldable Design
Armscor TK-113 Tradition, Single Shot, 12 Gauge, 3" Chamber, 20" Barrel, Synthetic Stock, Matte Finish, Black, Ghost Ring Sights, 1 Round TK-113
Specifications
| Model | TRADITION |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Armscor |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | TK-113 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Action | Single Shot |
| Capacity | 1 Round |
| Grips | Synthetic |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Barrel Length | 20" |