Single Shot comes back to life with this 20"" 410 Bore Rock Island Armory. Vented Rib barrel with barrel chromed inside, this shotgun can't be beat even before you add the limited lifetime warranty to go with the life of the gun. Two different butt pads come with the single shot for two different length of pulls. The single shot movement has just been reborn.
- Lightweight Polymer Stock
- 1 Round Capacity
- Bead Sight
- 20" Barrel
- Foldable Design
Armscor TK-104 Tradition, Single Shot, 410 Bore, 3" Chamber, 20" Barrel, Synthetic Stock, Matte Finish, Black, Ghost Ring Sights, 1 Round TK-104
Specifications
| Model | TRADITION |
| Caliber | 410 Bore 3" |
| Brand | Armscor |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | TK-104 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Action | Single Shot |
| Capacity | 1 Round |
| Grips | Synthetic |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Barrel Length | 20" |