The GPS series (Geometric Pump System) pump shotgun is an icon in the making. The Retay Arms GPS XL Turkey is offered in 12ga with a 3.5” chamber. Both the GPS and GPS-XL offer rock-solid performance and durability from Retay’s exclusive floating-forearm technology, a dual slide rail, dual latch action that allows for ultra-fast cycling for quick follow-up shots when you need them.
The Retay Arms GPS XL Turkey offers first-in-its-class features like, fully drilled barrels with elongated forcing cones for improved pattern density, interchangeable chokes, dovetail optics mount, and Retay’s 5-year Limited Warranty.
C-M-F choke tubes are included.
- Brand: Retay USA
- Model: GPS XL Turkey
- Category: Shotguns
- Gauge: 12 Gauge
- Capacity: 4+1
- Stock Material: Synthetic
- Action: Pump
- Hand: Right
- Sights: TruGlo Fiber Optic Front
- Size: Full Size
- Chamber: 3.5"
- Barrel Finish: Mossy Oak New Bottomland
- Choke Configuration: Marapro Chokes
- Application: Turkey
- Receiver Material: Aluminum
- Safety: Crossbolt
- Barrel Description: 24" Deep Bore Drilled, Vent Rib, Chrome-Lined
- Receiver Finish: Mossy Oak New Bottomland
- Stock Finish: Mossy Oak New Bottomland
Specifications
| Hand | Right |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Action | Pump |
| Stock Description | Fixed Pistol Grip |
| Barrel Description | 24" Deep Bore Drilled, Vent Rib, Chrome-Lined |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Capacity | 4+1 |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3.5" |
| Choke Configuration | Marapro Chokes |
| Barrel Length | 24" |
| Brand | Retay USA |