The Retay GORDION is a lightweight high performance semi-automatic inertia powered shotgun featuring Retay's Inertia Plus System, Its the world's most advanced inertia action. The Inertia Plus System eliminates misfires by ensuring the system's rotating bolt locks into the chamber under all conditions while at the same time preventing unintended disengagement. Retay's Inertia Plus System ensures that your shotgun will be ready when called upon. The Mara Barrel features an 8mm vented sight rib, TruGlo front bead sight, and set of 5 interchangeable MaraPro choke tubes. Single Pin Removable Trigger Group with generously sized trigger guard milled from solid billet aluminum with milled or wire EDM cut internal components with cross bolt manual safety.stock fit adjustment shims, sling swivels, gun oil is included.
- Brand: Retay USA
- Model: Gordion
- Gauge: 12 Gauge
- Operating System: Inertia
- Barrel Length: 28"
- Overall Size: Full Size
- Capacity: 4+1
- Stock Material: Synthetic
- Stock Finish: Black
- Action: Semi-Auto
- Hand: Left Hand
- Sights: TruGlo Fiber Optic Front
- Chamber: 3"
- Barrel Finish: Matte Black
- Choke Configuration: Marapro Chokes
- Chokes Included: Cylinder / Full / Improved Cylinder / Improved Modified / Modified
- Drop: 1.45" @ Comb & 2.16" @ Heel
- Includes: Hard Case
- Receiver Material: Aluminum
- Safety: Crossbolt
- Barrel Description: Chrome Lined, Deep Bore Drilled, Vent Rib
- Length of Pull: 14.37"
- Maximum Capacity: 4
- Receiver Finish: Matte Black Anodized
- Trigger: RTS System
- Weight: 6.10 lbs
Specifications
| Hand | Left Hand |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Weight | 6.10 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Chrome Lined, Deep Bore Drilled, Vent Rib, |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Capacity | 4+1 |
| Safety | Crossbolt |
| Trigger | RTS System |
| Stock Finish Group | Black |
| Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Marapro Chokes |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Barrel Length | 28" |
| Brand | Retay USA |