The Retay GORDION is a lightweight high performance semi-automatic inertia powered shotgun featuring Retay's Inertia Plus System, Its the world's most advanced inertia action. The Inertia Plus System eliminates misfires by ensuring the system's rotating bolt locks into the chamber under all conditions while at the same time preventing unintended disengagement. Retay's Inertia Plus System ensures that your shotgun will be ready when called upon. Single Pin Removable Trigger Group with generously sized trigger guard milled from solid billet aluminum with milled or wire EDM cut internal components with cross bolt manual safety. stock fit adjustment shims, sling swivels, gun oil is included.
- Brand: Retay USA
- Category: Shotguns
- Series: Turkey
- Model: Gordion
- Gauge: 20 Gauge
- Operating System: Inertia
- Capacity: 4+1
- Stock Material: Synthetic
- Action: Semi-Auto
- Hand: Right Hand
- Sights: TruGlo Fiber Optic Front
- Size: Full Size
- Chamber: 3"
- Barrel Finish: Mossy Oak Shadow Leaf
- Choke Configuration: Marapro Chokes
- Application: Turkey
- Receiver Material: Aluminum
- Safety: Crossbolt
- Barrel Description: Chrome Lined, Deep Bore Drilled, Vent Rib
- Barrel Length: 22"
- Max Capacity: 4
- Receiver Finish: Mossy Oak Shadow Leaf
- Stock Finish: Mossy Oak Shadow Leaf
Specifications
| Hand | Right Hand |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Chrome Lined, Deep Bore Drilled, Vent Rib |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Capacity | 4+1 |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Gauge | 20 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Marapro Chokes |
| Barrel Length | 22" |
| Brand | Retay USA |