The Retay GPS is a pump powered shotgun featuring a Geometric Glide Forend System. Its barrel features chrom-lining, is drilled & tapped, and set of interchangeable MaraPro choke tubes. Two Pin Removable Trigger Group with generously sized trigger guard milled from solid billet aluminum with milled or wire EDM cut internal components with cross bolt manual safety.
- Model: GPS
- Series: Tactical
- Gauge: 12 Gauge
- Stock Finish: Black
- Action: Pump
- Barrel Length Range: 18" to 18.99"
- Capacity: 5+1
- Chamber: 3"
- Chokes Included: F,C,M
- Hand: Right
- Receiver Finish: Matte Black
- Receiver Material: Aluminum
- Safety: Manual
- Stock Finish Group: Black
- Stock Material: Synthetic
- Weight: 6.60 lbs
- Barrel Finish: Matte Black
- Barrel Length: 18.50"
Specifications
| Hand | Right Hand |
| Weight | 6.10 lbs |
| Action | Pump |
| Barrel Description | Deep Bore Drilled/Chrome Lined |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Capacity | 4+1 |
| Safety | Thumb |
| Stock Finish Group | Black |
| Gauge | 12 Gauge |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Marapro Chokes |
| Chokes Included | Cylinder/Full/Modified |
| Barrel Length | 18.50" |
| Brand | Retay USA |