The Remington V3 TAC-13 represents the ultimate in compact personal defense regardless of where your journey takes you. From the comfort of your own home to the remote wilderness, the V3 TAC-13 offers the assurance that no matter what you encounter in the world, you will have adequate means to defend yourself or those you love from any threat.
- 13" 12 Gauge Barrel
- Lightweight Aluminum Receiver
- Birdshead Pistol Grip
- User Adjustable Hand Strap
- Versaport Gas System Provides Reliable Feeding and Low Recoil
- Bead Front Sight
Remington V3 Tac-13, Semi-automatic, 12 Gauge, 3" Chamber, 13" Light Contour Barrel, Shockwave Grip, 5Rd, 26.5" Overall Length, Bead Sight R83392
Specifications
| Model | Tac-13 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Remington |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | R83392 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 5 Rounds |
| Grips | Shockwave Pistol Grip |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Cylinder |
| Description | 26.5" Overall Length |
| Barrel Length | 13" |