Small in size but huge on home defense capability, the Model 870 TAC-14 Marine Magnum combines the devastating, threat-stopping power of the TAC-14 with an electroless nickel finish. To help protect your home and family in any condition. The Model 870 TAC-14 Marine Magnum adds 4 rounds of 12-gauge backup when you need it the most. It's powerful personal protection at its absolute shortest, lightest, toughest - and finest.
- 14" 12 Gauge Barrel
- 3" Chamber, Also Accepts 2 3/4" Shells
- Milled Steel Receiver
- Electroless Nickel Finish
- Single Bead Front Sight
- Synthetic Raptor Bird's Head Grip
- Magpul M-LOK Forend
- 4 Round Capacity with 2 3/4" Shells
Remington 870 Tac-14 Marine, Pump Action, 12 Gauge, 3" Chamber, 14" Cylinder Barrel, Shockwave Grip, Moe M-Lok Forend, Electroless Nickel Plated Inside and Out, 4Rd, 26.5" Overall Length R81312
Specifications
| Model | 870 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Remington |
| Color | Silver |
| Manufacturer Part # | R81312 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 4 Rounds |
| Grips | Shockwave Pistol Grip |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Cylinder |
| Finish | Nickel |
| Description | 26.5" Overall Length |
| Barrel Length | 14" |