Small in size but huge on home defense capability, the Model 870 TAC-14 Hardwood delivers devastating, threat-stopping power to protect your home and family. Featuring legendary Model 870 reliability along with a solid hardwood grip and fore-end.
- 14" Barrel
- Walnut Grip and Forend
- Sling Included
Remington 870 Tac-14, Pump Action, 12 Gauge, 3" Chamber, 14" Cylinder Bore Barrel, Matte Blued Finish, Walnut Shockwave Grip and Forend, Bead, 5 Rounds, 26.3" Overall Length R81231
Specifications
| Model | 870 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Remington |
| Color | Blue |
| Manufacturer Part # | R81231 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 5 Rounds |
| Grips | Walnut |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Cylinder |
| Finish | Matte |
| Description | 26.3" Overall Length |
| Barrel Length | 14" |