If the Model 870 were introduced today, it would be hailed as a major advance in pump-action shotgun design - the ultimate in strength, durability, silky-smooth bind-free action, and sleek classical lines. Yet this remarkable shotgun has been around for more than half a century, and has become the best-selling shotgun of any type in history, with over 11 million made. This 870 Fieldmaster Monte Carlo features a 23"" fully rifled barrel, walnut stock and bead front sight. Comes a cantilever Picatinny sight rail for adding an optic.
- 12 Gauge, 3" Chamber
- Pump Action
- 23" Barrel
- 4 Round Capacity
- Black Glass Bead Finish
- Monte Carlo Stock
Remington 870 Fieldmaster, Monte Carlo, Pump Action, 12 Gauge, 3" Chamber, 23" Barrel, Fully Rifled, Glass Bead Finish, Black, Monte Carlo Stock, Front Bead Sights, 4 Rounds R68879
Specifications
| Model | 870 Fieldmaster |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | R68879 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Bead |
| Action | Pump |
| Capacity | 4 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Type of Barrel | Rifled |
| Stock | Monte Carlo |
| Finish | Glass Bead |
| Barrel Length | 23" |