The Pump Action Field Walnut 12GA is an efficient and reliable no-nonsense 12GA Pump Action shotgun. It features a lightweight aluminum receiver with a 5 + 1 capacity. Packaged elegantly with Walnut finish. 26"" barrel reamed for full. Full, Modified, and improved choke tubes making this a hunting shotgun that can approach any situation. Chambered for both 2 3/4"" and 3""shotshells.
- Comes with IC, M, and F Chokes
- Turkish Walnut Stock
- 5 Round Capacity
- Push Button Safety
- 26" Barrel
Armscor AG26 Pump Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 26" Barrel, Walnut Stock, Matte Finish, Black, Fiber Optic Front Sight, Push Button Safety, 5 Rounds, Includes 3 Chokes- IC, M, F PA12H26-WD
Specifications
| Model | AG26 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Armscor |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | PA12H26-WD |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Pump |
| Capacity | 5 Rounds |
| Grips | Walnut |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Barrel Length | 26" |