The Loaded Series combines the Standard M1A(TM) with all the goodies you want to take the rifle to the next level. All Loaded models have a medium-weight premium air-gauged National Match barrel for greater accuracy.
- 4.5-5lb 2 Stage Trigger
- National Match Barrel
- National Match Front Sight Blade
- Non-Hooded National Match Rear Aperture
Springfield M1A Standard Loaded, Semi-automatic, 308 Win, 22" Barrel, Blue Finish, Walnut Stock, Adjustable Sights, 10Rd MA9222
Specifications
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Winchester |
| Brand | Springfield |
| Accessories | Flash Hider |
| Color | Blue |
| Manufacturer Part # | MA9222 |
| Subcategory | Surplus/Replica Rifles |
| Sights | Adjustable Sights |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 10 Rounds |
| Stock | Walnut |
| TYPE | M1A |
| Finish | Blued |
| Barrel Length | 22" |