You may be looking for a special addition to your collection, or you may be looking for a hard-working rifle that will pull duty on the range, in the treestand or in your truck. The Standard M1A(TM) is ready for its next mission.
- Adjustable Sights
- 6-Groove Rifling
- Carbon Steel Barrel
Springfield M1A Standard, Semi-automatic, 308 Win, 22" Barrel, Blue Finish, Flat Dark Earth Composite Stock, Adjustable Sights, 10Rd MA9120
Specifications
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Winchester |
| Brand | Springfield |
| Accessories | Flash Hider |
| Color | Blue |
| Manufacturer Part # | MA9120 |
| Subcategory | Surplus/Replica Rifles |
| Sights | Adjustable Sights |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 10 Rounds |
| Type of Barrel | Carbon |
| Stock | Synthetic |
| TYPE | M1A |
| Finish | Blued |
| Barrel Length | 22" |