You may be looking for a special addition to your collection, or you may be looking for a hard-working rifle that will pull duty on the range, in the treestand or in your truck. The Standard M1A(TM) is ready for its next mission.
- Adjustable Sights
- 6-Groove Rifling
- Carbon Steel Barrel
Springfield M1A Standard, Semi-automatic, 308 Win, 22" Barrel, 1:11 Twist, Flash Hider, Blue Finish, Walnut Stock, Adjustable Sights, 10Rd MA9102
Specifications
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Winchester |
| Brand | Springfield |
| Accessories | Flash Hider |
| Color | Blue |
| Manufacturer Part # | MA9102 |
| Subcategory | Surplus/Replica Rifles |
| Sights | Adjustable Sights |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 10 Rounds |
| Type of Barrel | 1:11 |
| Stock | Walnut |
| TYPE | M1A |
| Chokes | Flash Suppressor |
| Finish | Blued |
| Barrel Length | 22" |