The KSG-25 is no ordinary KSG. Its extended dual tube magazines hold twenty 3 inch, 12 gauge shells (plus one in the chamber), with the flexibility of switching between various projectiles. A patented downward ejection system makes it truly ambidextrous, while its 38 inch overall length, and 30.5 inch cylinder bore barrel still makes it more compact than a traditional style shotgun that holds a fraction of the amount of ammo.
- Downward Ejection System
- Ambidextrous
- Dual Tube Magazines
- Compact Design
Kel-Tec KSG-25, Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 30.5" Barrel, Black Finish, Synthetic Stock, Magpul MBUS Front and Rear Flip Up Sights, Magpul RVG Rail Vertical Grip, 12+12 Rounds KSG25BLK
Specifications
| Model | KSG-25 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Kel-Tec |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | KSG25BLK |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Magpul Backup Flip Sight |
| Action | Pump |
| Capacity | 12+12 Rounds |
| Grips | Polymer |
| Chamber | 3" |
| Stock | Polymer |
| Barrel Length | 30.5" |