Crickett's Single Shot 22 LR rifle features a Muddy Girl Serenity synthetic stock, an adjustable rear/fixed front sights, and a bolt action constructed from alloy nickel plated steel.
| Manufacturer | Keystone Sporting Arms |
| Pricing Unit | GN |
| Model | Youth |
| UPC | 611613021728 |
| SKU | KSA2172 |
| Width | 6.2000 |
| Length | 32.0000 |
| Height | 2.8000 |
| Weight | 3.6000 |
| Action | Bolt |
| Application | Target |
| Barrel Description | 16.125" |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 16.12" |
| Barrel Length In Inches | 16.5000 |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber | 22 LR |
| Capacity | 1Rd |
| Checkering | N |
| Dimension | 2.90 X 6.10 X 31.80 |
| Finish | Blue |
| Finish/color | Matte Blued |
| Hand | Right |
| Length Of Pull | 11.50" |
| Max Capacity | 1 |
| Metal Finish | Blued |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Oal | 30" |
| Overall Length In Inches | 30.5000 |
| Rate Of Twist | 1-in-16" |
| Receiver Finish | Blued |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Firing Pin |
| Series | Synthetic |
| Sights | Fixed Front/Adjustable Rear |
| Similar Items | RIB22 |
| Size | Youth |
| Stock Description | Synthetic Muddy Girl Serenity |
| Stock Finish | Muddy Girl Serenity |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | Y |
| Trigger | Single-Stage |
| Type | Youth |
| Type Action | BOLT |
| Weight | 3 lbs |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| OAL | 30" |
| Weight | 3 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Capacity | 1rd |
| Safety | Firing Pin |
| Metal Finish | Blued |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |