The Amendment single shot rifle features a manual cocking safety, an "Amendments" dipped synthetic stock, and adjustable peep sights.
Specifications
| Manufacturer | K.S.A. LLC |
| Model | CRICKETT |
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| OAL | 30" |
| Weight | 3 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Twist | 1:16" |
| Capacity | 1rd |
| Safety | Firing Pin |
| Metal Finish | Blued |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | American Flag |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Type | RIFLE |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |