Presenting the Crickett Youth G2 in a vibrant Muddy Girl finish. Manufactured by Crickett, this compact bolt-action rifle is chambered in .22 LR and boasts a 16.125" blued barrel. Designed specifically for younger shooters, it has a single-round capacity. Distinguished by its unique Muddy Girl finish, this rifle is as aesthetically pleasing as it is functional. Get the Crickett Youth G2 Muddy Girl for sale today while supplies last!
- Manufacturer: Crickett
- Model: Youth G2
- Action: Bolt
- Caliber: .22 LR
- Overall Length: 30"
- Barrel Length: 16.125"
- Weight: 3 lbs
- Capacity: 1 Round
- Safety: Firing Pin
- Stock: Muddy Girl Camo
- Sights: Fixed Front / Adjustable Rear
- Finish: Blued
- Trigger: Single-Stage
Specifications
| Caliber | 22 LR |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| OAL | 30" |
| Weight | 3 lbs |
| Action | Bolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Capacity | 1rd |
| Safety | Firing Pin |
| Metal Finish | Blued |
| Trigger | Single Stage |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16.12" |
| Brand | Crickett |