Kel-Tec KS7 GEN 2 Defender, Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 18.5" Barrel, Black, Synthetic Stock, 6 Rounds, Includes Vortex Crossfire Green Dot, Extended Butt Pad, Magpul RVG Vertical Grip, Aluminum Follower, and Magpul Flip Sights KS7BLKD-GEN2
Specifications
| Model | DEFENDER |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Kel-Tec |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | KS7BLKD-GEN2 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Action | Pump |
| Capacity | 6 Rounds |
| Grips | Polymer |
| Chamber | 3" |
| Stock | Polymer |
| Barrel Length | 18.5" |