The Beretta A400 Xplor Action is a semiauto shotgun that combines the revolutionary features of the A400 concept with the classic looks of walnut and blue. It is fast-shooting, low-recoil and easy to maintain, while offering a stylish appearance that make it perfect for any hunting outing as well as the clay range.
- Fast, Versatile, Trim Action
- Easy Maintenance
- Gas-operated
Beretta A400 Xplor Action, Semi Automatic, 12 Gauge 3" Chamber, 28" Barrel, Bronze Receiver, Walnut Wood Stock, Fiber Optic Front Sight, 2 Rounds, 3 Choke Tubes - F,M,IC J40AW18
Specifications
| Model | A400 Action |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Beretta |
| Color | Bronze |
| Manufacturer Part # | J40AW18 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 2 Rounds |
| Grips | Wood |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 28" |