The Beretta A400 Xplor Action is a semiauto shotgun that combines the revolutionary features of the A400 concept with the classic looks of walnut and blue. It is fast-shooting, low-recoil and easy to maintain, while offering a stylish appearance that make it perfect for any hunting outing as well as the clay range.
- Fast, Versatile, Trim Action
- Easy Maintenance
- Gas-operated
Beretta A400 Xplor Action, Semi-Automatic, 12 Gauge, 28" Barrel 3" Chamber, Bronze Receiver, Kick Off, Walnut Wood Stock, Front Fiber Optic Sight, 3 Choke Tubes - F,M,IC, 2 Rounds, Left Hand J40AK18L
Specifications
| Model | A400 Action |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Brand | Beretta |
| Color | Bronze |
| Manufacturer Part # | J40AK18L |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Hand | Left Hand |
| Sights | Fiber Optic |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 2 Rounds |
| Grips | Wood |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 28" |