Similar to its hunting counterpart, the A300 Ultima Patrol utilizes a semiautomatic gas-operated action with a compensating exhaust valve, self-cleaning piston, and a chrome-lined barrel. The short, 19 1/2"" barrel gives it a compact size and makes it ideal for engaging targets while in confined spaces. The A300 Ultima Patrol was built to be extremely reliable and easy to use. it features a large textured bolt release, an oversized charging handle, and a hefty safety button that can be switched from side to side. The checkering around the grip and fore-end ensures the operator will have a consistent grip on the weapon, even when wearing gloves. Aside from its ease of use and close range capabilities, the A300 Ultima Patrol is a highly customizable platform.
- Chisel Stock
- MLOK Forend
- Modular ghost ring rear sight & interchangeable front sight post
- Receiver mounted MIL-STD Picatinny rail
Beretta A300 Ultima Patrol, Semi-automatic Shotgun, 12 Gauge, 3" Chamber, 19.1" Barrel, Anodized Finish, Black, Chisel Stock, Improved Cylinder, Ghost Ring Sight, 5 Rounds J32CTC511
Specifications
| Model | A300 ULTIMA |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | J32CTC511 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chamber | 3" |
| Stock | Chisel Stock |
| Finish | Anodized |
| Barrel Length | 19.1" |
| Brand | Beretta |