Beretta 1301 Tactical C, Semi-automatic Shotgun, 12 Gauge , 3" Chamber, 18.5" Barrel, Anodized Finish, Black, Synthetic Stock with Pistol Grip, M-LOK Forend, Improved Cylinder, Ghost Ring Sight, 7 Rounds J131M2CTP187
Specifications
| Model | 1301 |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | J131M2CTP187 |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Action | Semi-Automatic |
| Capacity | 7 Rounds |
| Grips | Synthetic |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Chokes | Improved Cylinder |
| Finish | Anodized |
| Description | M-LOK |
| Barrel Length | 18.5" |