Ideal for sport shooting and self-defense, the Hi-Point Firearms Carbine is a robust semi-automatic rifle. Chambered in the powerful .45 ACP caliber, with a barrel length of 17.5" and a magazine capacity of 9 rounds, this Ideal for sport shooting and self-defense, the Hi-Point Firearms Carbine is a robust semi-automatic rifle. Chambered in the powerful .45 ACP caliber, with a barrel length of 17.5" and a magazine capacity of 9 rounds, this
Hi-Point's 4595TS 45 ACP carbine has an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer, multiple Weaver-style rails, a sling, swivels, and scope base. It has a quick on/off thumb safety, grip-mounted clip release, last round lock open feature, and fully adjustable sights (post front, peep rear). The 4595TS carbine has a 17.5" barrel for an OAL of 32". Hi-Point produces affordable, American-made firearms featuring 100% American parts and assembly. Hi-Point carbines are +P rated and accept all factory ammunition. This model has an FDE stock with black metal finish and includes a 9-round magazine. (The mag is interchangeable with JHP45 handgun)
- Brand: Hi-Point
- Caliber: .45 ACP
- Barrel Length: 17.5"
- Operating System: Blowback
- Stock Material: Synthetic
- Action: Semi-Auto
- Overall Length: 32"
- Hand: Right
- Sights: Adjustable Post Front / Peep Rear
- Barrel Finish: Black
- Capacity: 9+1
- Receiver Material: Steel
- Safety: Manual Thumb
- Weight: 7 lbs
- Stock Finish: Flat Dark Earth
- Grips: FDE Polymer
- Magazine Type: OEM
- Receiver Finish: Black
- Max Capacity: 9
- Muzzle: No Muzzle Device
- Stock Description: All Weather Molded
Specifications
| Caliber | 45 ACP |
| Hand | Right |
| Sights | Adjustable Post Front/Peep Rear |
| OAL | 32" |
| Weight | 7 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | All Weather Molded |
| Barrel Length Range | 17" to 17.99" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Capacity | 9+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| Metal Finish | Black |
| Trigger | Standard |
| Muzzle | No Muzzle Device |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 17.50" |
| Brand | Hi-Point |